V těhotenství se můžeme setkat s různými zdravotními problémy, které se můžou vyskytnout i u jinak normálně zdravé ženy. Počínaje s ranní nevolností, rozbouřenými emocemi, únavou a nespavostí, anemií, konče nepohodlým či bolestmi v posledním trimestru. Není divu při hormonálních změnách, kterým tělo prochází a 15 kilo navíc!

Poprosila jsem jednu z mých těhotných klientek o komentář, jak ji shiatsu pomohlo v období těhotenství. Trápila jí stuhlá šíje a ramena a velice často se vyskytující bolest v bedrech. V noci jí pak vystřelovala ostrá bolest do dolní končetiny, a to zapříčinilo nevyspalost a vyčerpanost:

Katka komentuje: Došlo u mě k uvolnění všech problematických partií, přičemž některé účinky trvají dodnes (7 týdnů po porodu). Shiatsu a klidný přístup terapeutky mi dodaly potřebný klid a vyladily psychiku tak, že jsem byla odpočatá a samotný porod jsem si užila jako velmi příjemný zážitek.

Tento komentář se mi líbí proto, že klientka sama vyzvedla důležitost péče o tělo a psychiku v období těhotenství a postnatálního. Často si totiž své neduhy z těhotenství přenášíme i do mateřství. Symptomy se často ještě zhorší, a nebo se stanou chronickými a jejich následná léčba je zdlouhavá. Ne nadarmo se orientální medicína dívá na porod jako na bránu do nové etapy v životě ženy. Může dojít k nadměrnému vyčerpání životních sil (Qi), ale při správné péči se můžou naopak leckteré chronické neduhy vylepšit.

Ale to je jen jedna stránka věci. Dnes už víme jaký velký vliv má psychika matky na dítě (nejen v lůně). Každá sníme o klidném a spokojeném miminku. Často psychický stav novorozence jen kopíruje matku. Moudré rčení z čínské medicíny říká: pokud chceš léčit děťátko, nejdřív se zaměř na matku.

Shaistu může pomoci miminku zaujmou vhodnou polohu pro porod, bude mít zdravější a vyrovnanější matku, a tak lze předpokládat, že se bude správně vyvíjet, bude lépe snášet porod a období po něm. Maminka pak bude lépe "spojena" s miminkem a vnímat jeho potřeby i po porodu.

Časté problémy maminek, s kterými shiatsu dokáže pomoci:

  • ranní nevolnosti
  • bolesti beder
  • syndrom karpalního tunelu
  • tíha a otoky nohou
  • emocionální nevyrovnanost
  • prožívání obav a strachu - strach o dítě, strach z porodu ...
  • těhotná žena má problémy se vcítit do role maminky a "spojit" s miminkem


Dalším faktorem je porod samotný. V UK jsou porodní asistentky zaškoleny a budoucí maminky seznámeny, jak jim shiatsu může pomoci při porodu. Evantuélně si můžou k porodu shiatsu terapeuta přizvat. Pohoda matky zaručí rychlejší porod a prožití porodu jako pozitivního zážitku. Pokud mám možnost pracovat s budoucí maminkou delší dobu, ráda poradím i tatínkovi, jak se stát při samotném porodu aktivním a pomoci mamince se lépe vyrovnat s bolestí.

Moderní shiatsu má pevné základy v orientální medicíně, přidalo mnoho prvků z fyzioterapie a se znalostí západní medicíny se stává účinným prostředkem, který je bezpečný pro těhotné a v období postnatálním. Každé sezení je Vám ušité na míru. Nasloucháme našim klientům a zaručujeme individuální a efektivní přístup.